Master Patrick O'Rourke VII Dan

Master Patrick O'Rourke commenced his Taekwon-Do career in 1974 under Master Liam Dandy in Wexford.

Master O'Rourke has completed several International Instructor Training Courses and is an ITF International Instructor.
 
Master O'Rourke was promoted to V Dan Black Belt by Master Choi Jung Hwa at an International Instructor Training Course in 1999, to VI Dan by in 2004 and to VII Dan Master by the ITF Promotions Committee in 2011.
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
January 2011 Attended IIC in Tralee under Technical Committee, Promoted to VII Dan Master under       ITF Technical Committee

 

Sept 2010   Completed training at IIC in Budapest under Grandmaster Hector Morano  Grandmaster Pablo Trajtenberg and Grandmaster Wim Bos IIC Cert No 55-120                            

Sept  2009  Completed training at IIC in Spain under Grandmaster Hector Marano   Grandmaster Pablo Trajtenberg Grandmaster Wim Bos  IIC Cert No S-48

 May  2008 Completed training at IIC in Ireland  under Grandmaster Hector Marano  Grandmaster Pablo Trajtenberg and Grandmaster Wim Bos  IIC  Cert No 35-146

April 2007 Completed National Coaching Development Programme level 1  in UCD Dublin Ireland

April 2006 Completed IIC  in Dorking England  under Grandmaster Hector Marano Grandmaster Pablo Trajtenberg and Grandmaster Wim Bos  IIC Cert No 205-97          

May 2006 stepped down as Vice President of AITA  with the the merger of  AITA and ITA

June  Completed  Umpire Course & Seminar under Grandmaster Wim Bos in Donabate Dublin                               

May 2005 Completed IIC  in Dublin Ireland  under Grandmaster Tran Trieu Quan  Grandmaster Hector Marano  Grandmaster Pablo Trajtenberg & Grandmaster Wim Bos     IIC Cert No 199-114                                 

May 31st 2005 Qualified as Class “A” International Umpire No 926  under Grandmaster Tran Trieu Quan                        

Oct 2004  Completed IIC in Rimini Italy under Grandmaster Tran Trieu Quan  Grandmaster Hector Marano  Grandmaster Pablo Trajtenberg & Grandmaster Wim Bos   IIC Cert No 196-002 

 Oct 31st 2004 promoted to 6th Dan by ITF Promotion Committee at IIC in Italy

 Cert No Ire-6-11              

Oct 2002 Completed IIC  under Grandmaster Rhee Ki Ha in Dublin Ireland  IIC Cert No RKH -24-25

 Jan 2000 elected Vice President of AITA

 Oct 1999 Completed IIC  under Gen Choi Hong Hi in Dublin Ireland  IIC Cert No 157-6   also awarded International Instructor Certification Cert No 1023 

Oct 1999 Promoted to V Dan at IIC Cert No Ire-5-13

Nov 1997  completed National Instructor & Umpire Course under Master Robert Howard 7th Dan

April 1997 completed National Instructor & Umpire Course under Master Robert Howard 7th Dan                                 

Nov 1996  completed National Instructor & Umpire Course under Master Robert Howard 7th Dan 

Feb 1996 Promoted to 4th Dan Cert No Ire-4-21

Sept 1995 Completed IIC under Gen Choi Hong Hi in Dublin Ireland   IIC Cert No 108-72                        

April 1992 Promoted to III Dan by Hee Il Cho       

March 1992 became Instructor of Wexford Taekwon-do School

1985     AITA  Dublin City Championships Winner Black Belt Power

1985   AITA South Eastern Championships 3rd Place Sparring              

1984  AITA  South Eastern Championships  Winner  Black Belt Power

1983   Oct  Promoted to II Dan by Hee Il Cho

1982    Oct   completed International Instructor Course under Grandmaster Rhee Ki Ha   

1981 Oct   Promoted to I Dan by  Grandmaster Rhee Ki Ha

1974 started training under Master William Dandy 7th Dan